Diabetes mellitus 2. typu je chronické ochorenie s postupným rozvojom makrovaskulárnych a mikrovaskulárnych komplikácií. Samotná podstata ochorenia kladie zvýšené nároky na definovanie cieľov metabolickej kompenzácie, spôsobu ich dosiahnutia, vybranie vhodného spôsobu a času intenzifikácie liečby pri zohľadnení osobnosti pacienta. Dôkazy medicíny založenej na dôkazoch a štandardné terapeutické postupy vytvárajú rámec pre medicínske rozhodnutie avšak na jeho uplatnenie je na dohovore pacienta a lekára. Medicínska literatúra zameraná na prekonávanie bariér v liečbe diabetes mellitus je veľmi skromná a zadané heslá vo vyhľadávači (compliance, behavorial aspects type 2 diabetes treatment , clinical inertia) vyhľadajú literatúru pojednávajúcu o klinickej zotrvačnosti v rozhodovaní o intenzívnejšej liečbe, dôvodoch non compliancie farmakokoenomických aspektov nedostatčnej kompliancie, prípadne narastajúcej chybovosti pri zložitejšej liečby. Širšie je pokrytá problematika polypragmázie. Psychologické a etické aspekty liečby diabetes mellitus sú prehľadne spracované v monografii Diabetes mellitus v krehkom veku a v článku Správny prístup k pacientovi - základ úspešnej liečby.
Je veľmi ťažké skúmať a vedecky spracovať a teda objektivizovať údaje subjektívnej podstaty s použitím vedeckých metód. V zdravotnej dokumentácii je iba veľmi zriedkavo uvádzajú dôvody medicínskych rozhodnutí (rozhodnutia majú oporu v laboratórnych výsledkoch, prípadnej v časti subjektívne pocity pacienta), zdokumentovanie prekonávania bariér je preto v polohe dôkazu expert opinion, všeobecného poznania lekárov liečiacich pacientov s diabetom.
Tento článok si kladie za cieľ identifikovať bariéry v liečbe diabetes mellitus v v kontexte medicíny dôkazov, vzťah pacienta a lekára, komunikáciu, edukáciu, komplianciu, adherenciu, strach z podávania injekcií, obavy z hypoglykémie, zlepšenie samostatnej kontroly pacienta, empowerment (splnomocnenie) pacienta a syndróm vyhorenia.
Pacient nie je len súborom subjektívnych ťažkostí, objektívnych príznakov, narušených funkcií, poškodených orgánov a zmenených emócií. Chorý je ľudská bytosť, plná obáv a úzkostí, očakávaní, očakávajúca úľavu, pomoc a utíšenie. Najväčším očakávaním pacienta je výsledok liečby (5). Pri rozhodovaní o liečba je základným predpokladom rešpektovanie osobnosti chorého, jeho schopnosti, zručnosti a sociálne zázemie.
Je len málo klinických štúdií, ktoré sú zamerané na zistenie poznania svojho chronického ochorenia a jeho komplikácií. Prieskum Time 2 Do More pre Diabetes bol realizovaný s cieľom lepšie porozumieť povedomiu, postojom a správaniu sa pacientov a lekárov v snahe identifikovať spôsoby, ako zlepšiť manažment DM 2. Typu. Prieskumu sa zúčastnilo 337 všeobecných lekárov a špecialistov a 652 pacientov. Prieskum ukázal, že dosahovanie individuálnych cieľov kontroly ochorenia zhoršuje komunikačný „nesúlad“ medzi lekárom a pacientov už v čase stanovenia diagnózy (3).
Tabuľka č. 1. Rozdiely vnímania komunikácie medzi pacientom a lekárom
|
Komunikácia lekár |
Vnímanie pacient |
Zmena životného štýlu |
97% |
72% |
Ochorenie a jeho dôsledky |
97% |
69% |
Liečba |
95% |
63% |
Riziká a komplikácie |
92% |
50% |
Dôležitosť hladín HbA1c |
100% |
63% |
Pacienti uvádzajú problémy s pravidelnosťou užívania predpísanej liečby. Nikdy nezabudlo užiť liek 37% pacientov, zriedkavo 42%, problémy s komplianciou 21%, občas 12%, často 7%, veľmi často 2% (2). Štúdia, ktorá sa venovala pocitom pacientov, ktoré vyvolávajú informácie o komplikáciách cukrovky v čase stanovenia diagnózy u novozistených diabetikov sú nasledovné: 63% vedelo, že tieto zdravotné problémy ich môžu ovplyvniť v budúcnosti, ale riziko sa im zdalo vzdialené, 25% bolo zhrozených z možného rozvoja komplikácií, 9% sa v skutočnosti rozvoja komplikácií neobávalo. Pacienti priznávajú, že realizovať zmeny životného štýlu je pre nich zásadnou zmenou a výzvou. Pravdepodobnosť, že pacienti budú dodržiavať odporúčania ohľadom diéty je 51%, pravdepodobnosť, že pacienti zvýšia svoju fyzickú aktivitu na základe odporúčania lekára je 41% (2).
Retrospektívnymi štúdiami v zdravotných záznamoch je veľmi ťažké zistiť pravidelnosť užívania liekov, veľmi často údaj nebýva uvedený. Najčastejšie sa nesúlad medzi skutočným užívaním lieku a predpokladaným užívaním lieku dá zistiť prepočítaním množstva predpísaného lieku a dňami medzi jednotlivými kontrolami. Pre neužívanie liekov pacienti uvádzajú dôvody: zabudol som užiť liek (67%), užívam príliš veľa tabliet (10%), nerád užívam lieky (6%), nepotrebujem užívať lieky tak často, ako mi lekár odporúča (4%), po liekoch mám nežiaduce účinky – bolesti žalúdka (4%), lieky mi vyvolávajú hypoglykémiu (3%), po liekoch zvyšujem hmotnosť (3%), nemôžem si dovoliť užívať lieky každý deň (2%), žiadne z dôvodov uvedených vyššie (18%) (3). Len 51% pacientov s artériovou hypertenziou užíva predpísané lieky. Pri liečbe astmy medián 5% pacientov užívalo všetky dávky inhalačných kortikosteroidov počas celého času liečby. Pri liečbe depresie 6-8 týždňov po začiatku liečby si 42% pacientov nevyzdvihlo lekársky predpis na následnú liečbu. Približne 50% pacientov, ktorí užívajú antilipidemiká prestanú s ich užívaním po 6 mesiacoch terapie. Neužívanie liekov má svoje následky. Pacienti, ktorí neužívali lekárom odporučenú liečbu betablokátorom mali 4,5 násobne vyšší predpoklad koronárnej choroby srdca. Pacienti s ischemickou chorobou srdca, ktorí užívali odporučenú liečbu menej ako 75% mali 2,3 krát vyšší predpoklad vzniku kardiovaskulárnej príhody. Pacienti, ktorí užívali lieky na prevenciu cievnej mozgovej príhody mali o 57% vyššiu pravdepodobnosť, že sa vyhnú jej opakovanému vzniku. Každé zvýšenie dodržiavania odporúčanej liečby u diabetikov sa spája so štatisticky významným znížením všetkých prípadov hospitalizácií a úmrtí (p<0,01 pre obe). Pri vyhodnotení 137277 pacientov s diabetom, hypercholesterolémiou a hypertenziou sa každé zvýšené dodržiavanie užívania liekov spájalo s nižšími následnými medicínskymi nákladmi 1074 USD na 1 pacienta. Každý ďalší problém s tolerabilitou vedie k o 28% väčšej pravdepodobnosti non-adherencie k medikácii. Príznaky hypoglykémie zvyšujú riziko neužívania liekov o 76%, zápcha alebo hnačka o 47% (4,5,6,7). Strach z opakovaných hypo vedie k zhoršeniu glykemickej kontroly. Po nočnej hypoglykémii: 23% príde neskoro/vôbec do práce ,32% vynechá míting/nespraví prácu načas. Viac meraní glykémie:
5.6 extra testov 7 dní po hypoglykémii . Riziko suboptimálnej dávky inzulínu (25% pacientov zníži dávku).
Prekonávanie bariér
Prekonanie bariéry komunikačného nesúladu
Prekonanie bariéry hypoglykémie
Prekonanie bariéry prijatia injekčnej liekovej formy
Prekonanie bariéry compliancie
Prekonanie bariéry samostatnej kontroly a splnomocnenia pacienta
Je potrebné zdôrazniť, že na začiatku ochorenia je nevyhnutne potrebné venovať pacientovi s chronickým ochorením rozsiahly čas edukácii lekárom, zdravotnou sestrou a edukátorom. Krajiny, ktorých zdravotný systém alokuje zdroje aj na uvedenú časť manažmentu ochorenia, majú lepšie výsledky v dosahovanej zdravotnej starostlivosti. Vďaka špecializovanej zdravotnej starostlivosti o diabetikov na špecializovaných diabetologických ambulanciách a liečbe pacientov špecialistami diabetológmi sa na základe údajov Národného centra zdravotníckych informácií a štatistiky Slovenskej republiky dosiahlo zníženie úmrtnosti diabetikov na Slovensku o 998 diabetikov za rok v roku 2008 v porovnaní s rokom 1990 (3).
Graf č. 1. Vývoj úmrtnosti diabetikov na základe hlásení NCZI v rokov 1980 až 2008
Cukrovka patrí pacientovi. Lekár má edukovať pacientov ohľadom ich vlastnej zodpovednosti za selfmanažment, má im poskytnúť dostatočné a zrozumiteľné informácie, aby boli schopní informovane rozhodovať o svojej liečbe, aby vedeli modifikovať svoje správanie na dosiahnutie terapeutických cieľov na základe vlastného rozhodnutia. Potrebné informácie by mali integrovať klinické, psychosociálne a behaviorálne aspekty samostatnej kontroly DM s rešpektovaním kultúrnych, etnických a náboženských predstáv cieľovej populácie.
Výskum v oblasti adherencie, komplianci a psychosociálnym aspektom v liečbe diabetes mellitus je vstále aktuálny vzhľadom potrebu budovania zdravotného uvedomenia u pacientov s diabetes mellitus a významnému pokroku v liečbe (8,9).
Literatúra