Liečba cukrovky závisí od typu a štádia ochorenia. Všetkým pacientom sa odporúča najmä zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa:

  • racionálne stravovanie – pacient s diabetom si musí správne vyberať potraviny a tiež správne odhadnúť množstvo sacharidov. Ďalším dôležitým parametrom potravy pre diabetika je glykemický index, teda rýchlosť uvoľňovania glukózy z konkrétnej potraviny.
  • pravidelná fyzická aktivita – na priaznivý efekt stačí 30-45 minút miernej fyzickej aktivity denne. Pomáha pri kontrole glykémie, ale tiež zlepšuje citlivosť organizmu na inzulín, pomáha znížiť telesnú hmotnosť i krvný tlak, zlepšuje spektrum krvných tukov a pod.  
  • úprava telesnej hmotnosti - obezita a diabetes spolu veľmi úzko súvisia. Už zníženie hmotnosti o 5 percent pomôže znížiť riziko vzniku cukrovky, ale aj kardiovaskulárnych ochorení u obéznych ľudí. Zníženie hmotnosti zlepšuje glykemickú kontrolu, upraví krvný tlak i krvné tuky.

Farmakologická liečba diabetu

Pokiaľ na úspešné zvládnutie ochorenia nestačí úprava životosprávy, musí začať pacienti užívať antidiabetické lieky v tabletách - perorálne antidiabetiká.

Hladinu glukózy upravujú antidiabetiká rôznymi spôsobmi a podľa toho ich delíme na:

  • Stimulátory sekrécie inzulínu – podporujú vylučovanie inzulínu z pankreasu
  • Liečivá zvyšujúce citlivosť na inzulín – zvyšujú schopnosť organizmu využívať inzulín, ktorý sa tvorí v pankrease
  • Inhibítory alfa-glukozidázy – spomaľujú vstrebávanie cukrov v čreve
  • Inhibítory DPP-IV – stimulujú vylučovanie inzulínu v závislosti od hodnoty cukru v krvi
  • Inhibítory spätného vychytávania glukózy – zabraňujú vstrebávaniu cukru z moču, vylučujú prebytočný cukor v krvi močom

Často sa predpisuje kombinácia viacerých liekov s rôznym účinkom. Cieľom liečby je znižovať hladinu cukru k normálnym hodnotám bez toho, aby bolo nutné dodávať telu inzulín.

Liečba inzulínom

Inzulín musia užívať všetci pacienti s diabetom 1. typu, keďže v ich tele je nedostatočná resp. chýbajúca produkcia tohoto životne dôležitého hormónu. Využíva sa tiež u diabetikov 2. typu, ktorým zmena životného štýlu a liečba perorálnymi antidiabetikami nestačí na dostatočnú kontrolu ochorenia.

Inzulín sa užíva vo forme podkožných injekcií, a to pomocou špeciálnych inzulínových pier alebo inzulínovej pumpy. Ihly sú veľmi tenké a postupne si na pichanie zvykne väčšina pacientov, dokonca aj detskí pacienti sú schopní sa veľmi rýchlo naučiť sami si ho pichať.


Odporúčané články

Len polovica diabetikov sa lieči správne

Len polovica diabetikov sa lieči správne

Diabetici liečbu zanedbávajú. Podľa prieskumu tak robí až polovica z nich. Pacienti lieky neužívajú, svojvoľne ich vysadzujú alebo ich nevedome zabudnú užiť, čo môže mať niekedy až fatálne následky.

Čítať viac
Bariéry v liečbe diabetes mellitus 2. typu

Bariéry v liečbe diabetes mellitus 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu je chronické ochorenie s postupným rozvojom makrovaskulárnych a mikrovaskulárnych komplikácií.

Čítať viac