Cestovanie a dovolenka diabetika

Čas dovolenky je ideálnym časom  na lepšie spoznanie  diabetu, vplyvu stravy a pohybu na hladiny cukru v krvi, Aby dovolenka prebehla bez problémov, je potrebné vopred si  dovolenku si naplánovať. 

Pri ceste na krátku vzdialenosť je potrebné dodržiavať bežné odporúčania lekára ohľadom životného štýlu, stravy či užívania liekov.

Cesta autom. Diabetik môže šoférovať. Podmienky držania vodičského  oprávnenia  sú upravené zákonom. Základné pravidlo je, že pacient nemôže ohrozovať seba a ani iných účastníkov cestnej dopravy. Diabetik musí poznať príznaky hypoglykémie, musí ju vedieť zvládnuť a predovšetkým jej musí predchádzať. Pacient, ktorý si neuvedomuje hypoglykémiu nesmie šoférovať.  Aby bola jazda bezpečná sa odporúča sa  pred začiatkom jazdy a potom každú hodinu samokontrola cukru v krvi. Hodnoty krvného cukru by sa mali pohybovať  nad 5,0 mmol/l. Pri príznakoch hypoglykémie  diabetik ako šofér  musí vždy zastaviť auto, zjesť jedlo s rýchlo vstrebateľnými cukrami a urobiť si prestávku. V jazde je možné pokračovať až po úprave glykémie. Inzulín a lieky sa majú uskladniť tak, aby sa nepoškodili prehriatím. Nevhodné je umiestnenie blízko okna. Vhodné je mať v aute termotašku,  termoobal alebo  malú prenosnú chladničku.

 

Pri dovolenke na dlhšie obdobie sa odporúča príprava na cestu.

 

Pri plánovaní dovolenky je potrebné vedieť podrobnosti  o mieste pobytu ako sú teplotné pomery v mieste dovolenky, preverenie možností uchovávania inzulínu, možnosti stravovania možnosti osobnej hygieny, možnosti lekárskeho ošetrenia,  telefónne číslo na záchranku. Pred dovolenkou si spočítajte si dávku inzulínu a liekov.  Odporúča sa vziať si  so sebou viac liekov a aj testovacích prúžkov pre prípad ich poškodenia. V rozličných krajinách sú rôzne názvy liekov. Preto si napíšte  obchodný názov lieku  ako aj názov účinnej látky. Prečítajte si požiadavky cieľovej krajiny na dovoz liekov. Informácie získate na webe alebo  zavolajte na zastupiteľstvo danej krajiny. Ak ste liečený pumpou vezmite si aj inzulín, ktorý sa dá podať prostredníctvom  inzulínového pera. Požiadajte si o potvrdenie o ochorení od  ošetrujúceho lekára a lekárske potvrdenie, ktoré budete potrebovať pri cestovaní lietadlom,  najmä ak ste liečený inzulínom alebo inzulínovou pumpu.  Niektoré letecké spoločnosti poskytujú diabetickú stravu, objednajte si ju vopred.  Nezabudnite na povinné alebo odporúčanie očkovanie pred vycestovaním.

Pri cestovaní sa odporúča mať lieky,  inzulín ako aj náhradný inzulín, inzulínové pero, glukomer a aj prúžky pri sebe. Nedajte ho do  batožiny – mráz v batožinovom priestore lietadla ho môže poškodiť. Cez leto si inzulín nikdy nenechávajte v aute, aby  ho nepoškodilo teplo a v zime mráz. Majte pri sebe cukry na riešenie hypoglykémie. Majte doklad o zdravotnom poistení a potvrdenia o liekoch a pomôckach majte v príručnej batožine. Inzulín si v lietadle podávajte až vtedy, keď sa podáva jedlo. Počas letu  dostatočne pite tekutiny.  Počas letu sa pohybujte, alebo precvičujte nohy na zabránenie vzniku žilovej trombózy. Ak Vám bude nevoľno, informujte personál lietadla.

Počas pobytu  sa odporúča dodržiavať svoj denný režim tak, ako to bude možné. Nezabúdajte na lieky, jedlo, pohyb a spánok. Pravidelne si merajte glykémiu.  Pred športom užite  1-2 sacharidové jednotky. Pri vodnom športe na zabránenie potopeniu  inzulínu  požite  nadľahčovaciu hmotu pre balík, kde máte uložený inzulín a zdravotné pomôcky. Dôsledne si ošetrite rany na nohách, noste sandále a nechoďte bosý. Pamätajte, že  inzulín je stabilný pi izbovej teplote do 25°C   maximálne  30 dní, ale nesmie  byť vystavený pôsobeniu svetla, priamemu slnku a ani teplotám nižším ako 2°C. V zime sa  preto sa odporúča nosiť ho  na tele. Chorobu počas dovolenky je potrebné zodpovedajúce liečiť. Niekedy sa zvyšuje hladina cukru v krvi, pre to nevyhnutná samokontrola glykémie a úprava (zvýšenie)  dávky liekov.  Pri objavení sa ketónov v moči je potrebné vyhľadať lekára.

Pri ceste lietadlom. Ešte pred letom si preštudujte  letový plán a informácie o zmenách časových pásiem a napíšte si jednotlivé časy. Keď už budete cestovať, nebudete mať nato čas.
Pamätajte si, že cestovanie na  východ znamená kratší deň (Thajsko, Čína, Austrália alebo  cesta z Ameriky do Európy).  Teda  dávka inzulínu je menšia. Cestovanie na západ  (USA, Kanada) znamená dlhší deň, takže môže byť potrebné viacej inzulínu. Napríklad pri  ceste do USA   je deň dlhší   napr. o  6 hodín pri ceste do New Yorku,  do stredu USA o 7 -8 hodín  a na západné pobrežíe až o 9 hodín). To znamená, že keď priletíte do miesta destinácie  o 16  hodine miestneho času , doma je napr. o  6 hodín viac – teda je 22 00.  Počas cestovania sa riaďte  hodinkami, na ktorých máte nastavený domáci čas (miesto odletu) do nasledujúceho rána v mieste Vášho pobytu. Poznačte si čas, kedy bude končiť pôsobenie účinku bazálneho inzulínu.  Vtedy sa zvýši glykémia.   Zvýšené glykémie si znížte podaním si  bolusového inzulínu.  Po príchode do destinácie si pred večerou zmerajte glykémiu a podajte si bolusový  inzulín.  Pred spaním si podajte  bazálny inzulín.Pri ceste na východ  je deň kratší ( napr. let je o 7:25,  let trvá 15 hodín). To znamená, že cestovateľ po prílete  má noc  v mieste pôvodnej destinácie (22:25), ale v novej destinácii je deň (06:25).   Napriek únave sa odporúča  zostať hore. Odporúča sa do večera preklenúť čas podávaním si  bolusového inzulínu.  Večer si podať bazálny inzulín a pokračovať v zabehnutom režime.   Od prvého dňa sa snažte  adaptovať sa na nový čas, aby ste sa vyhli  „ Jet lag“ – poruche biologických rytmov v dôsledku časového posunu. Prejavuje sa podobne ako pri prechode z letného na zimný čas. Najčastejšie ide o poruchu spánku a únavu. Už počas cesty sa snažte prispôsobiť času v destinácii napr. naplánovaním si spánku tak, aby ste zaspali  večer  v mieste  destinácie.

 

Pri dodrživaní všetkých zásad život s cukrovkou v žiadnom prípade neznamená vzdať sa radostí, ktoré prináša život.


« Späť