Aktuality

Niekoľko rád. Čo a ako s rúškami.

Niekoľko rád. Čo a ako s rúškami.

Všetci ich používame na verejnosti. Nesmieme sa bez nich pohybovať po verejných priestranstvách t.j. v interiéri aj exteriéri. Pred prvým použitím textilného rúška tento vyperieme a vyžehlíme. Predtým, než si dáte rúško na tvár, umyte si ruky. Rúško je len pre jednu osobu, nie je prenosné. Používame rôzne rúška, najviac však doma vyrábané

Čítať viac
Informácie o COVID-19

Informácie o COVID-19

Na koronavírus neexistujú preventívne testy. Existujú iba diagnostické testy, ktoré sa robia na základe odporúčania lekára po dohode s hygienikmi v prípade, že existuje podozrenie na nákazu COVID-19. Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19 pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritéria s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Porušenie karantény, alebo určených postupov je sankcionované finančnou pokutou.

Čítať viac
Ako sme zostali zavretí doma

Ako sme zostali zavretí doma

Na ten moment nikdy nezabudnem. Bol piatok doobeda, deti v škôlke, ja v práci a zrazu mi prišla sms-ka, že naša škôlka, teda že každá škôlka, škola, družina, krúžok je na najbližších 5 týždňov zavretá. A predo mnou otázka, čo bude teraz? Ako budem pracovať, a čo s mojimi deťmi? Ako budeme fungovať, keď viem, že manžel bude v práci a ja to nejako budem musieť zvládnuť sama? Problém, s ktorým sa potýka každá rodina nielen na Slovensku, ale v celej Európe, ba dokonca svete.

Čítať viac
NFI protokol, otázky a odpovede

NFI protokol, otázky a odpovede

Článok v predchádzajúcom čísle Diaspektra 2/2019 s názvom Príbeh môjho pacienta Petra, ktorý opisuje príbeh prvého diabetika liečeného NFI protokolom na Slovensku, vyvolal medzi pacientami i lekármi veľkú odozvu. Po medializácii NFI protokolu nasledovalo množstvo otázok adresovaných NFI tímu. Na tie najčastejšie otázky pacientov odpovedá diabetologička MUDr. Janka Lejavová.

Čítať viac
Závažná hypoglykémia – ako ju zvládnuť?

Závažná hypoglykémia – ako ju zvládnuť?

Hypoglykémia? Nie, ďakujem...Každému, kto ju v plnej paráde zažil, stačilo. Hypoglykémia je stále podľa druhu liečby relatívne častou komplikáciou liečby diabetes mellitus. V závažných formách môže pacienta priamo ohroziť na živote. Spája sa so zvýšeným kardiovaskulárnym rizikom (riziko fatálnych arytmií, aktivácia stresogénnych hormónov, aktivácia sympatikového nervstva).

Čítať viac
Kontrola cukrovky počas horúčky

Kontrola cukrovky počas horúčky

Pacienti s cukrovkou majú častejšie infekcie ako pacienti bez cukrovky. Priebeh infekcií je komplikovanejší. Príčinou zvýšeného výskytu infekcií u diabetikov sú poruchy imunity a takisto aj výskyt sprievodných ochorení, ktoré znižujú schopnosť organizmu kompenzovať zvýšenú záťaž organizmu počas ochorenia. Aktuálne vírusové ochorenie COVID-19 spôsobuje zápal pľúc so syndrómom akútnej dychovej tiesne. Vážnou komplikáciou infekčných ochorení u diabetikov je hyperglykémia, ktorej najzávažnejším vyústením je diabetická ketoacidóza. V období infekčných komplikácií je potrebné zvládať hyperglykémiu.

Čítať viac
Tehotenstvo diabetičiek, infekcia SARS-CoV-2 a ochorenie COVID-19

Tehotenstvo diabetičiek, infekcia SARS-CoV-2 a ochorenie COVID-19

Prevažná väčšina tehotných žien s infekciou SARS-CoV-2, ochorením známym ako COVID-19, má mierne alebo stredne ťažké príznaky, ktoré sú podobné prechladnutiu alebo chrípke. V klinickom obraze u nich dominujú najmä kašeľ, zvýšená teplota a dýchavičnosť. Komplikáciou ochorenia COVID-19 býva zápal pľúc, čiže pneumónia, ktorá typicky ťažko postihuje hlavne starších ľudí a pacientov s oslabenou imunitou, onkologickým ochorením, či s pľúcnym postihnutím.

Čítať viac
Odporúčania pre úpravu glykémie počas akútnych interkurentných ochorení

Odporúčania pre úpravu glykémie počas akútnych interkurentných ochorení

Akútne interkurentné ochorenie (viróza, tráviace problémy, horúčka) predstavuje u pacienta s diabetes mellitus (DM) stresovú situáciu so zvýšenou sekréciou kontraregulačných hormónov, zníženou pohybovou aktivitou a zvýšenou hladinou glykémie, napriek zníženému príjmu potravy alebo vracaniu či nauzey počas takéhoto ochorenia. V záujme predchádzania rozvoja diabetickej ketoacidózy, hyperosmolárneho hyperglykemického stavu alebo hypoglykémie, by mal byť pacient edukovaný, že v prípade akútneho ochorenia je potrebné časté monitorovanie glykémie (každú 1 - 3 hodinu, podľa typu ochorenia) a ketolátok v moči (každé 2–4 hodiny, resp. vždy pri močení) alebo v krvi. Vždy je vhodné skontaktovať sa so svojím diabetológom. Dôležitým údajom pre lekára bude, či je pacient schopný príjmu potravy, resp. či pociťuje nevoľnosť alebo opakovane zvracia.

Čítať viac
Cukrovka a kontinuálny glukózový monitoring - verní partneri nielen v zdraví, ale aj v chorobe

Cukrovka a kontinuálny glukózový monitoring - verní partneri nielen v zdraví, ale aj v chorobe

Kašeľ, nádcha, zvýšená teplota či dokonca horúčka? Neobchádzajú bohužiaľ ani diabetikov. Jeseň a koniec zimy je obdobím častejších infekcií dýchacích ciest, letné mesiace dávajú príležitosť črevným nákazám. Choroba je všeobecne pre organizmus stres a stres je sprevádzaný inzulínovou rezistenciou. Diabetici túto situáciu často popisujú, akoby im inzulín prestával „fungovať“. Na inzulínovej rezistencii sa podieľajú hormóny a pôsobky, ktoré sa uvoľňujú pri zápalovom procese. Diabetik nemá na výber.

Čítať viac